Aynı yazıyı farklı sitelerde kullanırsam Google’da sıralamam nasıl etkilenir?

İşlerden kafayı kaldırıp günlüğe vakit ayıramadım uzun zamandır. Bu konuda birkaç dostumun “Doğru dürüst yazmayacaksan kapat şu siteyi de bizde beklenti içinde olmayalım” serzenişlerine cevaben bu yazıyı kaleme alıyorum. Umarım bugün bir milat olur da bahaneleri rafa kaldırıp, blog’uma daha fazla zaman ayırabilirim 🙂

Bir süredir üzerine çok okuyup, fazlaca kafa patlattığım önemli bir konu var; binbir emekle oluşturduğumuz site içerikleri ve blog yazılarını farklı site ve mecralarda kullanırsak ne olur? Google’da web sitemin sıralaması geriler mi? Yazarı ben olsam da yazılarımı farklı sitelerde yayınladığım takdirde Google benim siteme kopya içerikli muamelesi yapar mı?

Herkes binbir emekle oluşturduğu içerikleri, haliyle olabildiğince fazla sitede kullanmak ve bu sitelerden trafik kazanmanın derdinde. Lakin, bu tür çalışmalar uzun vadede faydadan çok zarar getirebiliyor.

Web sitemdeki içerikleri başka siteler kullanmış mı?
Web sitenizdeki hangi içeriklerin başka sitelerde kullanılıp kullanılmadığını kontrol için ‘www.copyscape.com’ u kullanabilirsiniz! Yapmanız gereken tek şey web sitenizin URL’sini girmek ve Copyscape search’e basmak!

copyscapecom örneği

Google aynı içeriğin farklı sitelerde olmasından hoşlanmıyor ama…

Dijita pazarlama ve içerik startejilerimizin büyük bir kısmını SEO ve arama motorlarındaki sıralamalarımızı üst seviyelere taşımak için yapıyoruz. Web sitesi trafiğine faydası olur diye düşündüğümden blog’da kullandığım yazıların bir kısmının çeşitli haber sitelerinde kullanılmasına razı oluyorum. Bu şekilde anlık çok sayıda ziyaretçiyi blog’uma çekebiliyorum lakin, uzun vadede SEO stratejim için pekte faydalı değil. Sebeplerini ve çözümlerini aşağıda sıraladım:

 1. Google, birebir aynı içeriği faklı sitelerde bulduğunda otomatikman Rank’i yüksek olan siteyi baz alıyor ve ben yazıyı ilk kendi blog’umda yayınlamış olsam bile, benim siteme kopya içerik kullanmış muamelesi yapıyor. Rank’imi düşürüyor.
 2. Yazımın içerisinde kendi siteme link verirsem, bunu backlink olarak algılayabilir lakin, bu durumda da yazıyı yayınlayan sitenin kredisinden yemiş oluyoruz.
 3. Yazıyı yayınladığım web sitesinin içerisinde yazıyla birlikte link rel =Canonical html kodunu yerleştirebilirsek, burada Google’ a bu sitedeki içeirğin orijinalinin bulunduğu linki referans olarak göstermiş olabiliyoruz. Ancak gerçek şu ki birçok haber ve web sitesi bu kafalardan çok uzak. SEO yapmayı anahtar kelimeleri peşpeşe sıralamak olduğunu düşünen bir zihniyete bunu nasıl anlatabiliriz ki? 🙂
  Canonical kodu HTML içerisinde şu şekilde kullanılıyor
  — <link rel=”canonical” href=”http://www.orijinaliçeriğinbulduğusite.com” />  —

   

 4. Google’da orijinal içeriğinizin ilk paragrafını başka bir sitede yayınlamakta bir sıkıntı yok. Lakin on paragraflık bir yazının üç ya da beş paragrafını yayınlamak bile sıkınıtı yaratabiliyor.
 5. İçeriği kuvvetli bir makaleyi farklı cümlelerle yeniden yazarak farklı web sitelerinde yayınladığınız takdirde Google bunu kopya içerik olarak algılayamayabiliyor.
 6. Makaleyi farklı bir dilde farklı bir sitede yayınladığınız zaman yine Google buna kopya içerik muamelesi yapmıyor. Çünkü çeviriyi yaparken kuvvetle muhtemel kendi yorumlarınızı da katıyor olacaksınız.

 

You may also like

 • Fırat Ekinci

  Hakan abi merhaba,

  Bir süredir blogunu takip ediyorum gerçekten güzel şeyler paylaşıyorsun ve her seferinde “ulan adam haklı yeaa” diyorum 🙂 Ama bu sefer aynı fikirde olmadığım noktalar var.

  Öncelikle birinci maddeden başlayayım. Ben ilk olarak yazıyı kendi blogumda yayınlamış olsam bile yüksek rank değerine sahip bir site benden alıp kopyalayıp kendi sitesine ekleyince benim sitemin rank değeri düşük olduğu için ben kopya muamelesi görüyorum demişsin. Bu konuda seninle aynı fikirde değilim. Google ilk indexlenen yazıyı orjinal içerik olarak görüyor. Bunu şöyle deneyebilirsin, bloguna girdiğin bir yazıyı onedio.com’da yayınlattıktan sonra yazının ilk cümlesini Google’da arattığında karşına kendi internet sitenin çıktığını göreceksin.

  Zaten şöyle düşünmek lazım yüksek rank değerine sahip internet sitelerinin içeriklerini orjinal olarak algılasaydı büyük siteler küçük sitelerin içeriklerini kopyalayarak haksızlık yapmış olmaz mıydı?

  Canonical etiketi konusunda yine seninle aynı fikirde değilim. Canonical etiketi site içerisinde duplice olan sayfalarda kullanılması gereken bir etiket. “Canonical=makalenin ilk adresi” yaparsak makalenin yayınlandığı ikinci sitenin sayfasını indexlemeyecektir bile. Bununla ilgili http://www.seozom.com/canonical-etiketi-nedir-nasil-kullanilir/ adresinde yazdığım yazıda konuyu detaylıca ele aldım.

  Altıncı maddede kısmen hemfikiriz ama itiraz ettiğim nokta var. Google bir yazıya kopya muamelesi yaparken yazıda kullanılan cümlelerin kendi database’inde olup olmadığını Adjacent Context methoduna göre kontrol ediyor ve buna göre kopya muamelesi yapıyor. Farklı dile çevirirken yorum eklediğinizden dolayı değil cümlenin diğer dildeki hali kendi db’inde olmadığı için kopya muamelesi yapmıyor.

  • Fırat merhaba,

   Bilgilendirici yorumların için çok teşekkür ederim. Öncelikle hemen söyleyeyim. Ben SEO uzmanı değilim. Stretejik içerik pazarlaması (content marketing) için ihtiyacım ve ilgim olduğu kadar konuyu takip ediyorum. Resmi ya da Blackhat forumlardan edindiğim bilgileri deneyimlemeye çalışıyorum. Faydalı olduğunu düşündüğüm konuları da paylaşıyorum 🙂

   Google’ın ilk indexlenen yazıya orijinal içerik muamelesi yaptığını söylemişsin. Sorun biraz da burada sanırım. Eğer benim gibi sitesine düzenli içerik yazan biri değilsen, ya da sitenin kodları Google için arkadaşcanlısı değilse google’ın arama bot’ları siteyi düzenli indexlemeyeceği için sürekli güncelleme yapan popüler siteler aynı içeriği kullanıp aramada üste çıkabilir diye düşünüyorum. Bu konuda bir bilgin var mıdır? Bu arada Google botları sitedeki içeriği indexlerken site sunucu saatini mi, yoksa kendi server saatini baz alarak mı yapıyor? Eminim kopya içeriği ayırt ederken kullandıkları daha bir sürü karışık algoritma vardır.

   SEO dünyası dipsiz kuyu; her kafadan ayrı bir ses çıkıyor. Öte yandan Blackhat camiası sınırları çok zorladığı için Google durmadan algoritmada güncellemeler yapıyor ve takip etmek ciddi mesai meselesi…

   Günlükle ilgili güzel yorumların için çok teşekkür ederim. Blog içerisinde “uzmanına sor” gibi bir bölüm yapmak istiyorum. Bu bölümde seni de ağırlamak, yenizengin topluluğunun bilgi ve deneyimlerinden faydalanmasını çok isterim 🙂

   • Fırat Ekinci

    Hakan abi merhaba,

    Eğer senin girdiğin bir içeriği sürekli olarak güncellenen ve arama motoru spider’larının sürekli olarak içerisinde gezindiği bir internet sitesi senden kopyalayıp daha çabuk Google’a indexletirse elbetteki senden kopyalayan kişinin internet sitesi arama sorgularında daha üst sırada yer alacaktır. Çünkü Google kendi server saatini baz alarak değerlendiriyor. Eğer site sunucu saatini baz alsaydı çok kolay bir şekilde manipüle edilebilirdi.

    Bunun önüne geçebilmek adına Google, google webmaster tools’a “Google gibi getir” seçeneği ekledi. Google gibi getir özelliği ile site sahipleri sayfalarına Google botlarını çağırabiliyor ve içeriğini hızlı bir şekilde indexletebiliyor.

    Uzmanına sor gibi bir bölüm açarsan seninle çalışmaktan memnun olurum 🙂