Gündeminde Ne Var: Burçak Yıldırım

Bu hafta #GündemindeNeVar’da yine sevdiğim bir arkadaşım var. Burçak Yıldırım, meraklı bir eğitmen, ilham verici bir konuşmacı ve yaratıcı bir eğitim tasarımcısı. Burçak, insanların birbiriyle ve çalıştığı kurumlarla anlamlı bağlantılar oluşturması için köprüler inşa eden önemli bir girişimci. Girişimi Tezgahçılar, eğlenceli partileri ve yaratıcı atölye çalışmalarıyla, hem bireysel hem de kurumsal eğitim sektöründe kısa zamanda güzel bir yer edindi. Burçak, sağlam iç görüleriyle, kurumların çalışanlarıyla ilişkilerini yeniden yapılandıran eğitimler ve partiler tasarlıyor. Yaratıcı konseptler geliştiriyor. ‘Tanışmayanı kovuyorlar’ deyip içe dönükleri muhabbete davet ediyor. ‘Gıybet gecesi’ ile dedikoduyu bir çeşit kurumsal terapi aracına dönüştürüyor. Tezgah konseptiyle meslek erbaplarını, geleceğin ustalarıyla buluşturuyor. Kısacası takip edilesi çok güzel işler yapıyor. Sözü uzatmadan mikrofonu Burçak’a uzatıyorum. Bakalım Burçak Yıldırım’ın #GündemindeNeVar.

Bu seriyi #GündemindeNeVar etiketiyle Instagram, Twitter ve Linkedin’den takip edebilir, yorumlarınızla muhabbete katılabilirsiniz.

Son dönemde en çok ilgisini çeken içerik: 

Seth Godin’in taze bitirdiğim,  “vazgeçmeyi ve vazgeçmemeyi öğreten küçük bir kitap” olarak özetleyebileceğim kitabı DİP, kararlarımı gözden geçirmeme neden oldu. Hatta şirketim Tezgahçılar’ın yeni dönemi için alacağımız aksiyonlarda değişiklik yarattı diyebilirim. Hem işte hem de gündelik hayatta bazen bir kısır döngünün içerisine girebiliyoruz. O kısır döngüden pek çok “geçerli” nedenden dolayı çıkamıyoruz. Diğer bir yandan, yakın zamanda öğrendiğim “aptal puma sendromu” da ben de bir aydınlanma yarattı diyebilirim. Bazen evren size yolunuzu değiştirmeniz için mesajları ardı ardına gönderebiliyor 🙂

Orkestra Şefi Itay Talgam’ın TED videosunu çok beğendim. Çok etkilenmemin sebebi şu aralar yoğun olarak liderlik kasları üzerine yoğunlaşmış olmam. Ben de ilk konuğun Hasan’ın ifade ettiği gibi George Bernard Shaw’un “Zeki insanlar aklını kullanır, bilgeler başkalarının da aklını kullanır” sözünü çok anlamlı bulurum. Liderlik tam olarak bu. Bu bilgelik düzeyine erişebildiğimiz oranda iyi bir lider oluyoruz. Bu TED videosunda beni en çok etkileyen şey, her biri farklı yeteneklerdeki müzisyenleri bir ahenk içerisinde yöneten liderler ya da daha doğrusu orkestra şeflerinin yönetim biçimleri arasındaki fark oldu. Yönetim tarzları farklı ama yapılan işe inanç ve disiplin aynı. Belki de işin sırrı tam olarak bu!

 

 

 

Bu aralar ne dinliyor: 

Her aktivite için farklı tarzlarda şeyler dinliyorum. Çalışırken, dinlenirken, spor yaparken.. Ama geçtiğimiz günlerde metal dinleyen karıncaların iki kat daha hızlı çalıştığını öğrendiğimden beri metal dinlemeye çalışıyorum 🙂 (Hakan’ın notu: Metal müzik candır!)

En yeni teknolojik oyuncağı: 

Eşim Yiğithan işi ve merakı gereği tüm teknolojik cihazların en yeni sürümleri çıkar çıkmaz hemen alıyor. Ben de onun aldıklarından nemalanıyorum. Ama şu ara en çok kullandığım cihaz Google Home ve iPhone X’im.

Son dönemlerde üzerine en çok düşündüğü söz/alıntı: 

Alıntı okumayı severim. Bazen farkında olduğumuz ama adını koyamadığımız şeyleri, kısa ve vurucu bir şekilde karşımızda görmek “işte bu” etkisi yaratabiliyor. Son zamanlarda sosyal medyadaki linç kültürü çok dikkatimi çekiyor. Bunun kaynağını düşünürken karşıma Oscar Wilde’ın şu sözü çıktı: “İnsan kendi adına konuşurken kendinden çok uzaktır…Ona bir maske verirsen sana gerçeği söyler.” Anonim hesaplar toplumumuzun maskesi oldu ve gördüğümüz şiddet içeren sözler gerçeğin ta kendisini yansıtmaya başladı. Sadece sosyal medya değil, arkadaşlarımızın da birer maskeleri olsaydı, eminim onlar da bize başka şeyler söylerlerdi.

Bu aralar en çok tanışmak istediği kişi: 

Güçlü, zeki, yenilikçi kadınları izlemeye bayılıyorum. Globalden Oprah Winfrey, Türkiye’den Gülse Birsel. (Hakan’ın notu: Gülse Birsel’e ben de bayılıyorum 🙂 )

Bu seride kimi görmek ister: 

Bana her zaman çok ilham veren, çok sevdiğim Serdar Kuzuloğlu. 

Burçak Yıldırım’ın iletişim bilgileri:

Web

Twitter

Linkedin

Instagram

You may also like