Gündeminde Ne Var: Hasan Yalçın

Her daim genç kalmayı başaran bazı insanlar vardır. Yıllar geçtikçe tutkuları kar topu etkisiyle büyüyen, zamana karşı mücadele etmeyen, onunla uzlaşmaya çalışan insanlar… Hasan Yalçın benim için tam da bu kategoride yer alıyor. Hasan hocamla Adobe yıllarımdan tanışıyorum. Türkiye’nin yaratıcı ve paylaşımcı tasarımcılar ekosisteminin önemli oyuncularındandır, Hasan Yalçın. ‘Tasarımcının El Çantası’ konseptiyle yazılar yayımladığı günlüğünde, özellikle kullanıcı deneyimi ve tasarım ilişkisine dair önemli paylaşımlar yapıyor.

Hasan Yalçın tasarımcı kimliğinin yanında fantastik dünyanın da önemli yerel temsilcilerinden. O’ndaki Star Wars tutkusu anlatılmaz yaşanır cinsten. Bir süredir Youtube’daki kanalından vizyondaki filmleri yorumlayan programlar yapıyor. Hasan Yalçın ve eşi Fundalina‘yı çok seviyorum. Çalışıp, didinip etrafına ışık olmaya çalışan, fayda üretmek için yanıp tutuşan güzel insanlar olduklarını düşünüyorum. Onları her gördüğümde uzun süredir görüşmediğim akrabamalarımı görmüşüm gibi karışık, güzel hisler yaşıyorum 🙂

Neyse, lafı fazla uzatmadan röportaja geçiyorum. Bu hafta #GündemindeNeVar da Hasan Yalçın’la sohbet ediyoruz. Buyrun muhabbete!

Bu seriyi #GündemindeNeVar etiketiyle Instagram, Twitter ve Linkedin’den takip edebilir, yorumlarınızla muhabbete katılabilirsiniz.

Son dönemde en çok ilgisini çeken içerik:

Aslında bir kitaptan söz etmek isterim. En son okuduğum kitap Kullanıcı Deneyiminde Sürtünme Etkisi konusunu işleyen, Mehmet Doğan ve Yiğit Ahmet Kurt’un Pürüzlü Mükemmellik. Mehmet uzun yıllar biz tasarımcılar için ilham veren blog yazıları yazdı. Son kitabı da harika örneklerle süslenmiş ve kullanıcı deneyiminde ilginç, çokça bilinmeyen bir konuya parmak basıyor. Bir çırpıda okudum ve gerçekten çok ilgimi çekti.

Bu aralar ne dinliyor:

Tasarımcıların bir çoğu genelde bir tür üzerine yoğunlaşır ve kafalarına yatan bir şarkıyı loop’a alarak tasarım yaparlar. Bende de durum farklı değil. Ağırlıklı olarak House ve Progressive  şarkılar favorim. Bir süre sonra Spotify, Weekly Discover bölümünde öyle şarkılar önermeye başladı ki yeni bir arayışa gerek kalmadı pek. Ancak illa isim vermek lazımsa: Massimo Lippoli – Let It Ride (Dario D’Attis Remix)

En yeni teknolojik oyuncağı:

Radikal bir kararla 10 yıldır içinde bulunduğum Apple-iPhone ekosisteminden çıkarak Huawei Mate10 pro almaya karar verdim. Pişman değilim şu an aramız çok iyi!

Son dönemlerde üzerine en çok düşündüğü söz/alıntı:

Tasarım çözemediğini kirletir. – Rauf Kösemen

Bir süredir tasarım ve estetik algımızın zımparalanarak gittikçe eridiğini düşünüyorum. Karşıma çıkan yazılı, basılı, dijital bir çok iş bu güzel ve anlamlı sözü hatırlamama neden oluyor.

Bu aralar en çok tanışmak istediği kişi:

Bir çırpıda aklıma gelmedi aslında. Ali Koç olabilir mesela, değişimin çok uzun süreler olmadan da gerçekleşebileceğini kanıtladığı için teşekkür edip bir kahvesini içerdim! Sanal dünyada merhabamız olsa da hiç karşılaşamadığımız Kaan Sezyum ile bir şeyler içip, iki lafın belini kırmak da hiç fena olmazdı 🙂

Bu seride kimi görmek ister:

24 saatlik günü 36 saat gibi yaşayan, her şeye vakit bulmayı başaran ve bunu nasıl yaptığını anlayamadığım sevgili eşim Fundalina‘yı görsem fena olmazdı! Yok o zaten listemizde diyorsanız, uzun yıllar birlikte çalışma şansım olan benim için her zaman ilham kaynağı olmuş bir merak makinesi, Serdar Kuzuloğlu iyi gider bence 😉

Hasan Yalçın’ın iletişim bilgileri:

Blog: www.hasanyalcin.com

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCwiGP4lLHdKTMcK43fV5ANQ

Linkedin: https://www.linkedin.com/in/hasanyalcin/

Twitter: https://twitter.com/hasanyalcin

You may also like