Gündeminde ne var: Ozan Dağdeviren

Bu seriyi #gündemindenevar etiketiyle Instagram, Twitter ve Linkedin’den takip edebilir,  yorumlarınızla muhabbete katılabilirsiniz.

Gündeminde ne var Ozan Dağdeviren

Ozan, sohbetinden müthiş keyif aldığım ender insanların başında geliyor. Bundan birkaç yıl önce Hasan Başusta elinde bir kitapla çıkagelmişti. ”Bu kitabı çok beğendim. Yazarı tam bizim kafada. En kısa zamanda tanışmalıyız,” demişti.  Ozan’la bu vesileyle arkadaş olduk. Zaman içinde muhabbet daha da ilerledi. Vakit buldukça daha sık görüşmeye başladık. Muhabbetimiz girişimcilik ve teknoloji kültürü, üretkenlik sırları, psikoloji, içerikçilik ve yazarlık üzerinde şekillendi.

Ozan, yeni nesil girişimcilik kültürü üzerine çalışmalar yapıyor. İnsan kaynakları alanında sahip olduğu kurumsal deneyimin de rüzgarını alarak, kitaplar yazıyor, eğitimler ve danışmanlıklar veriyor. Her gün öğren ve iyimezun.com ile İstanbul’da başlayan girişimcilik yolculuğuna Londra’da common wisdom ile devam ediyor. Tüm bu işlerin yanında girişimcilerin doğru partner, yatırımcı ve çalışan seçmelerine yardımcı olacak yeni bir kitap da yazdı. Girişimciler mutlaka bir göz atmalı.

Entelektüel olgunluğa giden yolculukta, yeni bakış alçılarını en sade şekilde masaya koyabilme çabasında olan eleştirel zihninlerden faydalanmalı. Bu sebeple Ozan Dağdeviren’i sizlerle tanıştırmaktan mutluluk duyarım.

Son dönemde en çok ilgisini çeken içerik:
Artık hayatımın önemli bir kısmını Startup’lara destek olmak oluşturduğu için bu alanda derin bir okuma sürecine girdim. Son okuduğum iki kitap; Angel, Jason Calacanis ve Y-Combinator – Randall E. Stross. Daha doğrusu bu kitapları okuyorum demek doğru olmaz, dinliyorum. Kitap dinlemek en verimli bulduğum öğrenme şekli, her yolculuk, her el oyalayan, ayak oyalayan iş güzel bir öğrenme fırsatına dönüşüyor. Bunun dışında yavaş yavaş okuduğum kitap, “Surely, you’re Joking Mr. Feynman” öneririm, keyifli bir bilim adamının iç dünyası. Bilmediğim ama ilgilendiğim bir konuda, lezzetli bir belgesel bulamıyorum bayadır. Nereleri takip etmeli bu konuda önerisi olanları da dinlemeye açığım.

Bu aralar ne dinliyor:
Eski günlerin anısına modundayım. Gorillaz yıllar sonra yeni albüm çıkarmış. Biraz dinledim ama tamamlayamadım, tekrar bakacağım. Bir de dün caz efsanesi John Coltrane’in kayıp bir albümünün keşfedilip yayınlandığını öğrendim. Büyük haber bana sorarsanız, ona zaman ayırıp bir kaç tur dinleyeceğim ilk fırsatta.


En yeni teknolojik oyuncağı:
Londra’ya taşınma süreciyle birlikte baya “yalınlaştım”. Az eşya ile yaşamaya çalışıyorum mümkün olduğunca. Teknolojik olarak oyuncağım pek yok o yüzden 🙂 Buna en yaklaşan heralde son aldığım kamera olabilir. Bir mirrorless Sony Alpha6300 almıştım. Çok memnun bıraktı.

Son dönemlerde üzerine en çok düşündüğü söz/alıntı:
Heuristic” denilen kavramı tekrar tekrar keşfediyorum hayatta. Bu aralar çok önemsediğim bir şey. Biraz, bir soruya kesin cevap olmayan ama altında yatan anlamı açığa çıkaran erdem parçacıkları benim için. Karmaşık hayat prensiplerini basit ve yenilir yutulur hale getiren hayat dersleri olarak da kullanılabiliyor. Bir fotoğraf ekliyorum. Çalışma odamda bir panodan.

Ozan Dağdeviren’in çalışma odasındaki panodan bir fotoğraf.

Bu aralar en çok tanışmak istediği kişi:
Bence her mentorluk veren kişinin kendi mentoru da olmalı. O kişiyi arıyorum. Adını bilmesem de en çok tanışmak istediğim kişi “o”. Londra’da hem bazı kuluçka merkezlerine hem bazı Startuplara danışmanlık veya mentorluk veriyorum. Bu işi 10 yıl yapsam sonu ne oluru bilen birisi varsa çıksın gelsin, mentorum olsun 🙂

Bu seride kimi görmek ister:
Türkiye’nin en başarılı melek yatırımcısını.

Ozan Dağdeviren’in iletişim bilgileri:

Blog: www.ozandagdeviren.com

Twitter: www.twitter.com/ozandagdeviren

Linkedin: www.linkedin.com/in/ozandagdeviren

Instagram: https://www.instagram.com/ozandagdeviren

You may also like