Growth Hacker: Pazarlama dünyasının yeni yıldızı

Growth hacker kimdir, Growth hacking nedir? Standart pazarlamacıdan ve geleneksel pazarlama yaklaşımdan ne farkı vardır. Bu konuyla ilgili merak ettiğiniz soruların cevabını aşağıdaki makalede bulabilirsiniz.

Son yıllarda girişimci ekosisteminde en çok aranan pazarlamacı profillerinden biri haline gelen Growth Hacker’lar hakkında yeterli yerel kaynağın bulunmaması, sonunda hacker olan her titrin bünyede yarattığı heyecanla  birleşince, kavram karmaşası da aldı başını gitti.

Internet bağlantılı analitik ve otomasyon teknolojilerinin gelişmesiyle veriye dayalı yalın pazarlama yaklaşımı, start-up ekosisteminin bütçe sıkıntısına derman olurken, büyük kurumlar da hızla içsel güdülere dayalı, çok para harcatan pazarlama kültürünü terk etmek ve yalın yaklaşımları özümsemek için gayret gösteriyor.

Kim bu Growth Hacker?

Amerika’nın batı sahilinden üniversite terk iki genç bir araya gelir. Evlerinin garajında, sabahtan ertesi günün sabahına, büyük bir tutkuyla dünyayı değiştirecek projeyi üretmek için harıl harıl çalışırlar. Aradan altı ay geçer ve kurdukları platformun ilk yüz bininci üyesi elmalı turta ve Latte ile kutlanır. Artık iki değil, dört kişidirler… İki back-end, bir front-end geliştirici ve bir de ürünün kullanıcı sayısını artırmaktan sorumlu ürün geliştiricisi ve pazarlamacı kırması Growth Hacker. Kullanıcı davranışlarından üretilen analitik veriler, geleneksel pazarlama içgüdüsüyle birleştirilerek ortaya koyulan taktikler ve ürün üzerindeki deneme yanılmalarla ilk yılın sonunda milyon kullanıcıya ulaşılır.

Kullanıcı sayısının hisse senetleri üzerinde yarattığı olumlu rüzgarı da arkasına alan girişim, büyük yatırımlar almaya başlar ve otuz kişilik bir şirket haline gelir. Artık pazarlamanın ana hedefi sadece kullanıcı sayısını artırmak değildir. Kurumsal iletişim, müşteri ilişkileri yönetimi, reklam satın alma, kurumsal iş ortaklıkları gibi yeni öncelikler de listeye eklenmiştir. Şirketi sıfır kullanıcı noktasından milyon seviyesine getiren Growth Hacker, eğer yukarıdaki temel pazarlama stratejilerine hakim biriyse, kuvvetle muhtemel şirkette pazarlamanın başına geçirilir. Yok eğer kariyer ve strateji pusulasındaki tek yönü büyüme (Growth) ise organizasyonda bir alt sırada yerini alır ve şirkete kurumsal pazarlamayı hakkıyla yönetecek deneyimli bir yönetici transfer edilir. Gördüğünüz üzere Growth Hacker, iş dünyasının Pazarlamadan Sorumlu yeni  Genel Müdür Yardımcısı değildir. Önce bu algıdan kendimizi kurtaralım.

Yalın pazarlama ve Growth Hacking ilişkisi

Silikon vadisinde bileçoğu girişim iki kasa bir masa şeklinde hayata geçiyor. Bu da yalın pazarlamanın kapısını çalmayı gerektiriyor. Yalın, adı üstünde ihtiyaca yönelik, abartıdan uzak bir yaklaşım stratejisini temel alıyor. Çoğu yeni girişim kurulur kurulmaz büyük pazarlama operasyonlarına ihtiyaç duymaz. Burada ürünü anlayan, teknolojiye ve pazarlamanın temel stratejilerine hakim olacak,  asıl hedefi ve odağında büyüme olan (ürünün kullanıcı sayısını artıracak) bir yaklaşım sergilemek esastır. Yalın pazarlamayı kurumsal pazarlamadan ayıran en büyük fark da budur.

marketing-growth-hacking-diagram

Growth kafası; analitik ve taktiksel yaklaşım

Pazarlamaya çoğunlukla içsel dürtülerle yaklaşan geleneksel anlayıştan farklı olarak, analitik becerilerle donatılmış, üründen anlayan, hatta ürünün geliştirilmesi noktasında son kullanıcılardan gelen geri bildirimleri rasyonel olarak değerlendirip ürün vizyonuna katkıda bulunan yeni bir bakış açısıdır bu Growth kafası. Pazarlamada mühendislik bakış açısını geleneksel pazarlama ve iletişimin temelleriyle birleştiren bu yeni anlayış yatırımcıların ve patronların iştahını kabartıyor olsa da dikkatli olmakta fayda var. Önümüzdeki sayıda yalın pazarlama ve Growth Hacking taktikleri üzerine düşüncelerimi paylaşıyor olacağım. Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümüne yazarak konuyla ilgili sohbet başlatabilir, değerli bilgilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Yok eğer paylaşmak istemiyorsanız, en azından bir ”merhaba” diyebilirsiniz! 🙂

Not: Bu yazı Digital Age Dergisi‘nin Mayıs, 2014 sayısındaki köşemde yayımlanmıştır.

You may also like

14 comments

 • Hakan Akben 6 Mayıs 2014  

  Hadi ilk ”merhaba” benden olsun madem! 🙂

 • Osman Şahin 6 Mayıs 2014  

  İkinci “merhaba” da benden olsun 🙂

  Gayet güzel bir “haber” olmuş. Haber diyorum çünkü böyle bir olgunun haberini verir nitelikte bir yazı olduğunu düşünüyorum. Umarım bu haber yazısının devamı olur ve belirttiğiniz gibi analitik bilgiler gibi içerikler de olur. Buna gerçekten çok hasretim. Sözüm sizin haricinizde diğer “bloger, pazarlamacı, araştırmacı, girişimci” gibi ünvanları kendilerine uygun görüp de iki cümle yazıp ortalığa çıkanlara.

  Ayrıca umarım ikinci ve son merhabayı vermemiş olurum. Sizin de tanık olduğunuza inandığım gibi, bu kadar yazan çizen insan varken tam tersine yazılana çizilene değer veren insanlar yok. Yabancı kaynaklı sitelerde bir sayfalık yazıya 5 sayfa yorum geliyor, konunun asıl içeriği yorumlarda ortaya çıkıyor. Ülkemizde maalesef durum tam tersi. Bence bunun için “Brain Hacker” gerekli. Bu beyinler ele geçirilmedikçe düzelmeyecek gibi 🙂

  Pazarlama alanında kafa yorsam da bu sosyolojik ve demografik yapımızdan duyduğum rahatsızlıktan dolayı toplumsal bir blog açacağım gibi 🙂 Açınca takip etmeniz için size de seve seve iletirim 🙂

  Sevgiler…

  • Hakan Akben 6 Mayıs 2014  

   Yorumunuzu birkaç kez okudum ve çok hoşuma gitti… Özellikle konunun asıl içeriğinin yorumlarla ortaya çıkması meselesine yürekten katılıyorum…Blog’unuz açılır açılmaz haber bekliyorum o halde… 🙂

 • Umut 6 Mayıs 2014  

  Öncelikle merhabalar. 🙂 sonrasında blogunuzu keyifle okuduğumu söylemek isterim. Yazı ile ilgili düşüncelerimi daha bir boş vaktimde elimden geldiğince paylaşmaya çalışacam, bu bilgi yüklü yazı için tekrardan teşekkürler..

  • Hakan Akben 6 Mayıs 2014  

   Çok teşekkürler… Değerli yorumlarınız bekliyorum 🙂

 • Süheyl Ünver 7 Mayıs 2014  

  Güzel bir yazı olmuş, eline sağlık Hakan’cım. Özellikle ufak bütçe ve niche stratejiler tarafından bakıldığında growth marketing’in dünyada yükselen bir trend olan ufak, büyüme hedefi gütmeyen girişim anlayışına pek de uzak kalmayacağı gerçeği var. Artık büyük, yüzü olmayan organizasyonların, zoraki yazılmış olduğu hissedilen ve birçok çalışanın benimsemediği vizyon-misyon hazırlıklarının ötesinde büyüme hedefi gütmeyen, lokal ve aslında esnaf mantığı ve dürüstlüğünde ilerleyen şirket modellerine doğru bir kayma var ve Growth Hacking’in bu tip yeni iş modeli anlayışına paralel bir anlayış olduğunu düşünüyorum. Tekrar tebrikler.

 • Mehmet Bulak 6 Haziran 2014  

  Hakan Bey yazınız gerçekten çok hoş… Bir girişimci mühendis olarak teknik analizlere dayalı planlamalar yapmak hep hoşuma gitmiştir. Bu güzel bilgileri bizlerle paylaştığınız için gerçekten teşekkürler.

  Yazınız ile alakalı olmasa da bu konular hakkında bir eleştirim var. Growth Hacking çok güzel bir şey fakat neden bu kavramların dilimizde türkçesi yok. Ve bence bu yüzden biz bu kavramları günlük hayatımıza sokmakta zorlanıyoruz. Bu gibi yabancı terimler direk kelime anlamı ile kullanılmıyor. Ve ben her ne kadar bu tamlamaların veya kelimelerin ne demek olduğunu bilsem de bazen kafam direk olarak kelime manalarına gidiyor. (otomatik olarak).. Bence dilimiz de ya bu tamlamalara karşılık olmalı (özçekim gibi saçma şeyler değil tabi ki) ya da bu tamlamaları okunuşu ile dilimize katmalı (televizyon gibi)….

  Ayrıca yazılarınızı digitalage dergisinden takip ediyorum. Blogunuza girmek bugüne nasip oldu. Çok güzel bir blog olmuş. Blogun tamamını okuyacağım…

  Bir ayrıca daha sizinle de tanışmak isterim doğrusu…belki bir gün neden olmasın….

  sağlıcakla kalın…

  • Hakan Akben 7 Haziran 2014  

   Yazılarımı takip ettiğiniz ve değerli yorumlarınızı paylaştığınız için çok teşekkür ederim, Mehmet Bey. Bende sizin gibi benzer zihinlerdeki pazarlamacı ve girişimcilerle tanışmayı çok isterim. İrtibatta kalalım… Selamlar.

 • Hakan Akben 22 Eylül 2014  

  Growth Hacking meselesi şu günlerde çok popüler. Ne işe yarar, dijital pazarlamadan farkı nedir, acaba girişimlerin can simidi olabilir mi dersiniz? Online’da satışları artırmak için Growth Hacker’ın 3 Temel Sratejisini eTohum okurları için yazdım. Göz atmanızda fayda var 🙂 http://www.etohum.com/onlineda-satislari-artirmak-icin-growth-hackerin-3-temel-stratejisi

 • Rehber.com.tr 10 Ocak 2018  

  Güzel bir makale olmuş Hakan bey, Son günlerde dijital pazarlama mecralarında en çok duyulan kavram. Sade anlaşılır bir anlatım olmuş. Ve kocaman bir MERHABA.