Yeni bir yetenek kazanmak için ihtiyacımız olan sadece 20 saat!

The first 20 hoursYeni birşeyler öğrenirken bizi zorlayan tek engel ön yargılarımızdır.

Amazon’un e-kitap okuyucusu Kindle Paperwhite hayatıma girdiğinden bu yana kitap okuma tutkum daha da arttı. Bu güzel teknoloji sayesinde okumak istediğim kitapların dijital versiyonları, salondaki koltuğumdan kalkmadan, saniyeler içinde hayatıma girmiş oluyor. Geçtiğimiz haftasonu yine her zamanki gibi koltuğa yayılmış Amazon’un dijital kütüphanesinde dolaşırken, Amerika’lı yazar Josh Kaufman’ın The First 20 Hours adlı kitabına denk geldim. Kitap, edinmek istediğimiz herhangi yeni bir yetenek için 20 saatlik bir çalışmanın yeterli olduğunu savunduğundan, hemen  ilgimi çekti ve indirip okumaya başladım. Kitapta anlatılanlara göre kişi, yeni bir yetenek kazanırken ilk 20 saatlik öğrenme sürecinde çok hızlı bir ilerleme kaydediyor. 20 saatin sonunda öğrenme hızı yavaş yavaş azalıyor ve ilk etapta üstel (exponential) olan öğrenme eğrisi zaman içerisinde neredeyse düz bir çizgiye dönüşüyor.

Malcolm Gladwell’in 10 bin saati, Josh Kaufman’ın 20 saatine karşı

Malcolm Gladwell, Outliers (Çizginin Dışındakiler) kitabında bir konuda uzman seviyesine gelebilmek için tam 10 bin saatlik özverili bir çalışma gerektiğini  savunuyor. Kitabında da Bill Gates’ten, ünlü buz hokeyi oyuncularından falan bahsediyor. Verdiği örnekler, sıradan insanlardan ziyade, daha çok konusunda dünya standartlarında bir noktaya gelebilmiş kişilerden oluşuyor. Josh Kaufman’ın hedefi ve anlatmak istedikleri ise biraz farklı; herhangi bir insanın 20 saat içinde yeni bir yetenek kazanabileceğini savunuyor. Bahsi geçen yetenekler gitar çalmak, şarkı söylemek, yeni bir programla dili öğrenmek ve yemek pişirmek tadında çoğumuzun ‘’ah keşke bende biraz yapabilseydim’’ diyeceği türden şeyler…

Kaufman’a göre yeni bir beceri edinmek için dikkat etmemiz gereken dört minik adım bulunuyor:

1.Öğrenilecek beceriyi anlamlı parçalara ayırmak

Kaufman’a göre yeni bir beceri kazanırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey öğrenilecek yeteneği bölümlere ayırmak ve en temel (gerekli) parçalara öncelik vererek öğrenmeye başlamak. Örneğin gitar çalmayı öğrenecekseniz ilk etapta birkaç akor öğrenmeniz yeterli. Zaten popüler şarkıların çoğu hep aynı birkaç akorun farklı dizilimlerinden oluşuyor. Eğer yeni bir dil öğrenmek istiyorsanız, o dilde en çok kullanılan 5 yüz kelimeyi öğrenerek işe başlayabilirsiniz.

2.Doğrulama yapmak

Kendi kendinizde öğrenme sürecinde referans dokümanları kullanarak, öğrendiklerinizi yine kendi kendinize doğrulamanız gerekiyor. Örneğin gitar çalmayı öğrenirken öğrenmek istediğiniz akorlara internetten bakmak ya da  öğrendiklerinizi doğrulayacağınız referans bir metod kitabı kullanmak gibi.

3.Öğrenmeyi engelleyen bariyerleri kaldırmak

Siz yeni bir yetenek edinmeye çalışırken buna engel olmak için hazır bekleyen birçok bariyer olduğuna eminim. Yeni birşey öğrenirken bizi zorlayan en büyük engel öğrenme yetimize karşı oluşturduğumuz ön yargılarımızdır. Öncelikle bu ön yargılardan kurtulmak gerekiyor. Bunun yanında yeni yeteneğiniz üzerine çalışırken bir süre de olsa cep telefonunu ve sosyal medyayı bir kenara bırakmak verimliliğinizi artıracaktır.

4.En az 20 saat çalışmak

Josh Kaufman’ın kitabında da ifade ettiği üzere yeni bir yetenek için ilk 20 saat çok önemli. Kim günde sadece bir saatini ayırarak 20 günün sonunda gitarıyla minik bir resital verebilmeyi istemez ki!

Josh Kaufman’ın The first 20 hours kitabını okumadan önce, kitabın alternatifi olabilecek kadar başarılı olan aşağıdaki TED videosunu da izlemenizde fayda var. Kaufman, video’da kitabının 20 dakikalık eğlenceli bir özetini anlatmış. Keyifli seyirler.

You may also like