Yeni girişimcilik ekonomisi de web balonu gibi patlayacak ama…

Dünya şu günlerde hiç olmadığı kadar garip. Endüstri hızla değişiyor; girişimcilik, şirkletler, çalışan profillleri, beklentiler… Her şeyin merkezinde yine kapital var. Ancak kapital bile kendi içinde parçalara bölünmüş; entellektüel, teknoloji ve girişimcilik kapitali en az finansal kapital kadar değer kazanmış durumda. Google’ın hayatımızın integral bir parçası olması, bilgiye erişimdeki hız, ana akım medyanın girişimciliği dünyanın her yerinde pompalaması, hepimizin içindeki Jack Dorsey ve Mark Zuckerberg’i şöyle bir dürtüyor. Tanıdığım hemen herkes o ya da bu sebepten kendi işini kurmak, şu dünyaya minik bir çizik atmak, sıradışı ve ölümsüz olmak derdinde. Hatta bazıları dünyayı değiştirmekten filan bahsediyor. Hiç şüphe yok ki artık damarlarımızda akan internet yüzünden ‘Dünyayı değiştirmek’ söylemini bile fazlasıyla küçümser olduk. Oysa bundan 10 yıl önce herkesin derdi eve ekmek götürmek, aile kurmak, başını sokacağı bir ev ve ayağını yerden kesecek bir araba almak değil miydi? Ne ara dünyayı değiştirmeyi kafaya takar olduk! Keşke bu söylemin altını doldurabilsek.

Ekonomik buhrana giriş

Dünya’da ekonomiler sıkıştığında yeni endüstriler doğar; eğer bu sıkışıklık makro ölçekte buhranlara dönüşürse dışa bağımlı kırılgan ekonomilerde savaş patlak verir. Zavallıllar birbirini öldürürken birileri daha çok para kazanır. Dünyada aklımızın ve hayalimizin alamayacağı kadar çok para bir yerden başka bir yere akarken, bizim yine hayal bile edemeyeceğimiz pozisyonlardaki müdürler dünyanın 100 yıl sonrasını şekillendirmekle uğraşır. Bakın bu konuda çok ciddiyim; sizin müdürünüzün müdürü, hatta CEO’nuzun müdürünün bile müdürü ve onun bile müdürü var. Kimse en tepede kimin olduğunu asla bilemez. Zaten en tepedekiler de Time dergisine kapak olup, yılın adamı pozunu vermez. Bu işleri altındaki adamlarına bırakır!

Ülkemizde patlak veren yolsuzluk olayında, ihtimal dahilinde bile bahsi geçen paralar, Silikon Vadisi’ndeki girişimci ve yatırımcı kapitalden bile yüksek! Hiçbir inovatif çalışmanın yapılmadığı, fasulye fiyatlarının bile Çin ve Hindistan’daki çiftçiye bağlı olduğu bir ülkeye, bir yerlerden bu paralar ucundan kıyısından geliyorsa, kimselerin dokunup, kokusunu bile alamadığı o büyük gizli sermayeyi siz düşünün! Yazımı komplo teorileri üzerine kurgulamak istemiyorum ancak, insanlığın bir uykudan uyanıp başka bir rüyada uyanması gerçeği de olasılıklar dahilinde!

Teknoloji girişimciliği modası

Söylediğim gibi ekonomi, piyasada para akışını sağlayacak yeni motivasyonlar arar, bunun için yepyeni platformlar geliştirilir. Sermaye sahipleri, hatta devlet bu platformların geliştirilmesine destek olur. Çünkü, platform değiştirmeden insanları para harcamaya motive etmek kolay olmaz. Nedeni ise oldukça basit; kurulan her platformdan en çok pastayı kurucular, öncü girişimciler ve yatırımcılar alır, geride kalanlara ise sadece kırıntılar kalır. Tıpkı saadet zincileri gibi! Bu yüzden bir sektör satüre olmaya başlayınca hemen küllerinden yeni bir sektör doğması gerekir. Teknoloji girişimciliği modası da bu şekilde hayata geçti. Düşünsenize, amerikan vahşi kapitalizminde terlikleriyle dolanan üniversiteli bir gencin başarısı tesadüfi olabilir mi! Teknoloji girişimciliği hızla şekil değiştiriyor ve öncüler yeni alt sektörler keşfedip kendi eko sistemine rant sağlıyor. Geriden gelenlere ise içi boş hayaller ve büyük hayal kırıklıkları bırakılıyor. İnternette web dönemi hızla sönerken, mobil ve uygulama devriminin yükselen trend olması tesadüf mü? Steve Jobs’ın gölgelerde kalan ve en iyi yaptığı şey; sektörel platformları değiştirerek, eskiden yeniyi türetmesi değil midir?

Müzik endüstrisini elinde tutan şirketlerin birer birer iTunes’un çatısına girdiği gibi, web’in her alanda her geçen gün mobile kayması, cep telefonu teknolojilerinin de hızla yerini giyilebilir teknolojilere bırakması bize hiçbir trendin sonsuza kadar devam etmeyeceğini apaçık gösteriyor. Mühim olan yeni platformlarda ve sektörlerde öncü pozisyonlarda yer alabilmek. Hatta ülkede bu kadar para varken, devlet desteği ile mobil sosyal platformların gelişmesine ve giyilebilir teknolojiler için çalışmalara destek verilse ne kadar şahane olur, değil mi?

 

You may also like

 • Mem Erd Med

  Mobil uygulamalarda internet ile çalışıyor bu böyle iken web geri planda kalıyor demek çelişkilidir.Ayrıca internet çağını 10 yıl önce kuruldu, tamam pastanın büyük dilimi alındı tıpkı petrol rezervlerinin 100 yıl önce paylaşıldığı gibi ama bu sektörden yine para kazananlar oldu dağıtıcı olarak ve internet sektöründe de %1 ihtimal de olsa özgün fikirler mutlaka hakkını alırlar er yada geç.Aslında sorun nüfusun aşırı artışı böyle bir nüfus artışında özgün fikir bulma ihtimali oldukça düşmekte.Dünyayı yönetenlerden bahsedilmiş yazıda, bunu kimse bilemez denmiş, neden bilinmesin, teoriler var sonuçta bu yazıyı yazan 300 yıl önce illuminati diye sim alan fakat 1000 yıldan uzun zamandır dünyada öncü olan gurubun varlığından bahsetmek istemiş. Kimsenin artık inkar etmesine gerek yok bu grup var ve evet dünyanın büyük bölümünü belki de tamamını yönetiyorlar. Kim mi bunlar? Cevabı kolay 100 yıl önce birileri dünyanın petrol rezervlerini topladı ondan önce fransa-ingiltere savaşını çıkardı sonra 1. dünya savaşını çıkararak osmanlı imparatorluğunu böldü. sonra da 2. dünya savaşı ile avrupayı tamamen kontrolü altına aldı ve yahudilerde nefret uyandırdı ki bağımsız bir israil devleti kursunlar kudüste (50 yıl sonraki planları için) . En son yaptıkları şeyler de arap baharı ve avrupada işsizlik arttırarak provakasyonlarla halkı yavaş yavaş ayaklandırmak (bir denemesi de gezi parkı ile tükriye denendi) Bunları kim mi yapıyor dersiniz 200 yıl önce napolyona borç verip ingiltere ile savaşa sokup sonra ingiltereye daha çok altın/para verip napolyonunkini kesip savaşları ekonomi ile yönetile bileceğini anlayan rothschild soyadlı birisidir. Bu kişi daha sonra amerikaya da el atmış J:P Morgan ve Rockefeller e dolaylı yollardan akıl vermiştir. Aynı zamanda bu kişi BP (British Petrolü Yönetir muhtemelen dolaylı olarak). Rockefeller’da petrol rezervlerini teker teker iflas ettirerek toplamıştı gaz yağı satmak için (standart oil adı altında) sonra otomobilin icadı ile ..1900 yılların başında ABD hükümeti standard oil’in tekelleşmesine karşı çıkmıştır ve rockefeller’lar şirketlerini bölmüştür şuanda Exxon mobile olarak faaliyetini sürdürür,artık kendiniz araştırın hangi rezervler onların diye, birde gazprom ve shell.Neyse tabiki ekonomi sadece petrol değil ama geçmişteki 100 yılın nasıl planlandığını düşünelim ve kim olduklarını bulalım diye örnekledim. Tabi ki dünyanın en zenginleri olarak gösterilen kişiler bazen bill gates bazen w. buffet bazen steve jobs değiller, bunlar 10 yılda ne kazandıysa diğerleri 200 yılda ne kazandılar düşünüverin…

  • Vakit ayırıp değerli düşüncelerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

   Web servislerinin paketlenip mobil uygulamalara dönüştürülmesiyle, bildiğimiz anlamdaki geleneksel web’in geri plana taşınmaya başladığı bilinen bir gerçek. Yoksa internetimiz hala olduğu yerde duruyor. 🙂

   Sizin de söylediğiniz gibi özgün ve ihtiyaca cevap olan fikirler, her sektörde er ya da geç değer bulacaktır.

   Aslında yazımın ana teması Illuminati ve gizli örgütler değildi. Bu tür gizem dolu konularda derinlemesine bilgi sahibi değilim. Anladığım kadarıyla siz bu konuda benden daha çok bilgiye sahipsiniz. Yine de geziparkı olaylarının bu şablonun dışında tutulması gerektiğini düşünüyorum.

 • Caner

  Güzel bir yazı olmuş, kalıplaşmış girişimcilik tavsiyelerinden farklı bir yazı en azından

 • Mustafa K.

  Keyifli bir yazı!

 • Cihan

  2008 yazindan beri girisimcilik dunyasini, ozellikle mobil alanini San Francisco, Los Angeles, Hollanda, Istanbul bolgelerinde takip ediyorum. Son 1 yildir bence girisimcilik adina yapilan seylerin buyuk bir cogunlugu yalan, aldatmaca, gostermelik. Maalesef bu tren ya kacmistir yada yakalayabilene askolsun.