Günde sadece bir saatinizi vererek bir haftada büyük dünya tarihini öğrenin

Geçenlerde bir numaralı devlet büyüğümüz öyle bir laf etti ki resmen yer yerinden oynadı. Memleketin gazetecileri ve tarihçileri günlerce bunu tartışırken, yabancı basın da bir güzel dalgasını geçti. Evet, “Amerika’yı ilk müslümanlar keşfetti!” mevzusundan bahsediyorum.

Kıraathane sohbetlerinin, tartışma programı temasıyla ekranlara taşındığı günümüz Türkiye’sinde gündem bir oraya bir buraya savrulurken, bazı arkadaşlarımın bu savı savunduğuna da şahit olmadım değil!

Tarih öğrenmek zahmetli iş; biraz okumak lazım 

“Tarihini bilmeyen yok olmaya mahkumdur. “demiş büyük önder Atatürk. Tarih tekerrürden ibarettir, günü anlamak için düne bakmalı derler. Günümüz dünyasının toplumsal ve siyasal çıkmazlarını geçmişin izlerini takip ederek anlamak ve çözmeye çalışmak bilinen en eski ve yaygın yöntem. Ne var ki, çoğumuz tarihe karşı o kadar kayıtsız ve duyarsızlaştırılmışız ki; dizi kültürüne yedirilmiş apartma tarih verilerinin gerçekliğini savunarak cehaletimizi beslemekten geri durmuyoruz.

2 milyon yıllık insanlık tarihini anlamak kolay iş değil. Herkes tarihe ilgi duyacak diye bir zorunluluk da yok. Lakin, vatandaş ve birey olmanın bazı minik sorumlulukları da beraberinde getirdiği bir gerçek. Eğer yapabilirseniz, önümüzdeki bir hafta boyunca günde sadece bir saatinizi şu belgesel serisini izlemek için ayırmanızı öneririm.

BBC bizler için hiçbir masraftan kaçınmayıp müthiş bir prodüksiyon yapmış. Keyifli seyirler.

Büyük Dünya Tarihi Belgeseli – Bölüm 1: 

 Büyük Dünya Tarihi Belgeseli – Bölüm 2: 

 Büyük Dünya Tarihi Belgeseli – Bölüm 3: 

 Büyük Dünya Tarihi Belgeseli – Bölüm 4: 

 Büyük Dünya Tarihi Belgeseli – Bölüm 5: 

 Büyük Dünya Tarihi Belgeseli – Bölüm 6: 

 Büyük Dünya Tarihi Belgeseli – Bölüm 7: 

 Büyük Dünya Tarihi Belgeseli – Bölüm 8: 

You may also like